Filtre

V článku Jazierkové čerpadlá sme jazierko prirovnali k fungujúcemu ľudskému telu, v ktorom čerpadlo obrazne znázorňuje srdce, ktoré poháňa celý systém a filtrácia je pripodobnená k mozgu, ktorý všetko riadi. Aj keď sme si vedomí nepresnosti tohto prirovnania, predsa len to vypovedá o dôležitosti zariadenia, ktoré filtruje vodu. Od filtrácie sa odvíja kvalita a parametre vody, to či môžu byť v jazierku ryby - a koľko a ako náročná bude údržba jazierka, ale aj koľko času zaberie čistenie samotného filtra atď.

 

Pri úvahách o typoch filtra, ktorý bude vhodný pre Vaše jazierko, zvlášť dôrazne odporúčame konzultáciu s odbornou firmou, ktorá sa zaoberá jazierkami. Napriek tomu, že sa neustále snažíme nastaviť aspoň základné pravidlá a zásady, podľa ktorých by sa laik bol schopný orientovať a hoci sa situácia s výrobkami na trhu neustále zlepšuje, mnoho výrobcov využíva neprítomnosť pevne daných pravidiel pre oba druhy filtrácie vody a píšu na obaly svojich výrobkov mnohokrát úplne nereálne informácie o schopnostiach a výkonoch. Uviesť všetko na pravú mieru dokáže práve len odborník s viacročnou praxou.

Aký je vlastne úloha filtrácie? Musí spĺňať dve hlavné požiadavky

  • čistiť vodu mechanicky od hrubých, okom viditeľných nečistôt - zvyšky alebo časti rastlín, riasy, listy, exkrementy rýb, atď.
  • čistiť vodu biologicky, čo znamená, že baktérie rozkladajú látky, ktoré síce vo vode nie sú viditeľné, ale nemôžu v nej zostať - buď sú pre ryby jedovaté, alebo v jazierkach bez rýb podporujú nadmerný rast rias

 

V požiadavkách potom nasledujú aj ostatné, menej dôležité, avšak veľmi užitočné vlastnosti filtrov. Je to najmä účinnosť, jednoduchosť čistenia, odolnosť proti poveternostným vplyvom, životnosť, váha a rozmery, u niektorých filtrov aj spotreba vody a elektrickej energie.

Aj keď čistiť vodu od hrubých častíc a tiež biologicky pomocou baktérií je nutné u všetkých typov filtrácií, rôzne filtre využívajú viac konštrukčných spôsobov a princípov fungovania, ako to dosiahnuť. Väčšinou sa výrobcovia snažia oba druhy čistenia umiestniť do jedného filtra, čo je najpraktickejšie, aj keď to u naozaj kvalitných filtrácií vedie k ich väčším rozmerom. Niektoré filtre sa však vyrábajú len pre predčistenie vody od hrubých nečistôt, ktoré je síce dokonalejšie ako u filtrov kombinovaných, ale na druhej strane je nutné k nim pripojiť ešte komory, ktoré zaistia biologické čistenie vody. To, ktorý druh filtra zvoliť, ovplyvňuje nielen objem jazierka a ak sú v ňom ryby alebo nie, ale aj priestorové možnosti pre jeho umiestnenie a samozrejme v neposlednom rade cena.

 

Druhy filtrov

Kombinované filtre - zachytávanie hrubých nečistôt i biologické čistenie v jednom.

  •  Komorové

    Tvorí ich hranatá, menej často, guľatá nádoba, ktorá je vo vnútri rozdelená na rôzny počet komôr (3 - 5), ktoré sú medzi sebou prepojené zdvojenými prepážkami. Pretože musí byť dodržaná zásada, že do každej komory priteká voda vždy zospodu, ale odteká z nej horným prepadom, je prvá prepážka ukončená pod úrovňou hladiny vo filtri, naopak druhá prepážka (druhá v smere prúdenia vody) je ukončená nad dnom. Jednoduchá konštrukcia prepážok zaistí to, že voda preteká jednotlivými komorami filtrov akúsi vlnovkou, takže je prinútená ideálne, zospodu prestupovať niekoľkokrát (podľa počtu komôr) cez rôzne materiály. Tie potom buď zachytávajú väčšie častice a zvyšky, alebo zaisťujú plochu pre baktérie. Prvá komora je plnená vodou zospodu a naopak z poslednej komory odteká späť do jazierka voda vždy horným prepadom.
    Nad dnom komorových filtrov je vložená filtračná mriežka, ktorá jednak zaisťuje, že filtračný materiál neleží v nasedimentované vrstve kalu, jednak drží tieto materiály nad vtokom vody do komory.
    Súčasťou komorových filtrov bývajú často tzv. Vortex, do ktorých vteká voda z jazierka najskôr. Vortex, čiže odstredivka, je kruhová nádoba (valec), do ktorej je voda privedená súbežne s jej stenou, čím sa roztočí a ťažšie častice sedimentujú odstredivou silou na jej dne. Vortex opúšťa voda stredovou rúrkou ukončenou tesne pod hladinou. V hornej časti vodného stĺpca bývajú umiestnené predfiltre, ktoré zabraňujú točeniu vody pred opustením vortexu a nútia ju prúdiť k prepadovej rúrke zvisle malými komôrkami. Predfiltre zvyšujú účinnosť zachytávanie nečistôt.
    Komorové filtre sa najčastejšie zapájajú čerpadlovo, tzn. sú postavené na teréne nad úrovňou hladiny jazierka. Gravitačne, do filtračnej šachty, možno umiestniť iba veľké filtre, ktoré majú minimálny prietok 16 m3 / hod. a väčšie. Prietok je nutný kvôli potrebnému výkonu odsávania vody z dnovej vpuste a skimmeru. Horný okraj gravitačne umiestneného filtra je, rovnako ako horný okraj ukončenie fólie v jazierku cca 3 - 5 cm nad úrovňou hladiny jazierka. Čerpadlo sa umiestňuje až za filtráciou a voda je k nemu privedená prepadovou trubkou z poslednej komory. Umiestňovanie čerpadla priamo do posledného oddelenia filtra nie je vhodné (zbytočne zaberá miesto určené pre filtračné materiály a okrem toho sa tým porušujú bezpečnostné predpisy kúpacích jazierok).
    Zimná prevádzka komorových filtrov, ktoré sú umiestnené na teréne, nie je kvôli zamrznutiu možný (a to napriek tomu, že síce vo väčšine objemu filtra voda prúdi, avšak je bez pohybu v spodných odtokových rúrach). Počas zimy je možné používať iba filtre zapojené gravitačne v zateplenej gravitačnej šachte.
    Steny a veká komorových filtrov sú vyrobené zo svetlo-nepriepustných materiálov. Svetlo by vo filtri umožnilo rast rias a obmedzovalo by rozvoj baktérií, ktoré preferujú tienisté miesta.
    Na strane výhod je hlavne vyriešenie kvalitnej filtrácie, hrubých častíc aj biologické v jednom filtri, jednoduchá obsluha aj
    Nevýhodou sú väčšie rozmery, pri gravitačnom zapojení je nutné vystavať šachtu pre inštaláciu filtra.
    Príklady komorových filtrov: Center Vortex, Trojkomorový, MULTICLEAR set 8000


  • Tlakové

    Rovnako ako v komorových filtroch, je aj tu voda čistená v jednej nádobe od hrubých nečistôt i biologicky. Nádoba i pripojenie vstupnej a výstupnej hadice sú vodotesné, takže tvoria uzavretý okruh. Do filtra je voda privedená jeho hornou časťou, ktorú tvorí odnímateľné veko. Vďaka konštrukcii musí voda najprv pod tlakom prejsť a pretlačiť sa cez tubus tvorený molitanovými vložkami. V strede prstenca z biomolitanu je umiestnená UV lampa, okolo ktorej voda pokračuje smerom k veku tlakového filtra, v ktorom je umiestnený vývod zabezpečujúci návrat vody späť do jazierka. Jednoduchý mechanický prepínač presmeruje vodu pri čistení filtra do tretieho vývodu, ktorý je určený práve len na tento účel.
    Na čistenie sa u najkvalitnejších filtrov používa tiahlo, ktoré je umiestnené vo veku. Stláčaním tiahla sa molitany vnútri žmýkajú a znečistená voda je odvádzaná po dobu žmýkania výpustnou hadicou do kanalizácie alebo na terén. Jednoduchšie typy tlakových filtrácií je nutné pri čistení rozobrať a molitanové vložky vystriekať vodou podtlakom.
    Malé rozmery, možnosť umiestnenia aj pod úroveň hladiny vody, integrovaná UV lampa, voda vytekajúca z filtra do jazierka pod tlakom (čoho sa dá využiť k jej zavedeniu na menší vodopád alebo potok), to všetko sú hlavné výhody tlakových filtrov.
    Na strane nevýhod sú najmä - nedokonalé čistenie vody, ktoré je závislé na malom objeme molitanových vložiek, iba jedna komora, v ktorej jeden filtračný materiál musí zabezpečiť hrubé i biologické čistenie, malý objem, nutnosť používania silných čerpadiel s väčšou spotrebou (vodu čerpadlo musí pretlačiť aj cez znečistené molitany).
    Cez zimné obdobie tlakové filtre nefungujú. Po poslednom vyčistení ich uskladnite vo vnútri domu.
    Príklady komorových filtrov: Filtoclear 30000, Pontec PondoPress 15000

 Filtre iba pre predčistenie vody - zachytávajú iba hrubé nečistoty

  • Bubnové
    Jednoznačne najúčinnejšie a najdokonalejšie zariadenia čistiace vodu od hrubých nečistôt. Plaváky umiestnené vo filtračnej komore spúšťajú automatické ovládanie prevádzky filtra. Vnútornú časť tvoria tri vodotesne oddelené komory. Do prvej nateká voda širokým potrubím z dnovej vpuste a skimmera a opustiť ju môže iba cez sito bubna, ktoré má hustotu 60 mikrónov. Ak je sito čisté, je voda z dna druhej komory odsávaná čerpadlom umiestneným mimo filtra cez stenovú priechodku. Po zanesení plôch sita plavák spustí automatické čistenie tryskami s vodou pod tlakom. Trysky pri súčasnom otáčaní bubna presunú nečistoty do tretej komory filtra, ktorú tvorí nerezové koryto odvádzajúce znečistenú vodu do odpadu.

    Jednoznačne najvýhodnejšie umiestnenie bubnového filtra je gravitačné, pri ktorom filter bezo zvyšku nahrádza čerpadlovú šachtu. Čerpadlové zapojenie je opäť obmedzené podmienkou umiestnenia spodného výtoku z filtra nad úroveň hladiny v biofiltráciou alebo jazierku.

    Tiež výrobcovia bubnových filtrov ponúkajú dodatočné moduly pre biologickú filtráciu vody, avšak podobne ako u štrbinových, prípadne vliesových filtrov, odporúčame biologické čistenie zabezpečiť objemnejšími, najlepšie komorovými filtrami.
    Zimná prevádzka je možná iba v zateplených filtračných šachtách.

    Automatickú prevádzku, spoľahlivosť, perfektný predčistenia vody, nerezová konštrukcia, veľký prietok a jednoduché pripojenie patria medzi výhody.

    Nevýhodou zostáva vyššia cena, pri gravitačnom zapojení je nutné vystavať šachtu pre inštaláciu filtra.

  • Štrbinové
    Skladajú sa z 2 komôr. Prvá komora sa plní vodou z jazierka, najčastejšie pomocou potrubia 110 mm, z dnovej vpuste a skimmera. Menej často, priamo z čerpadla umiestneného v jazierku. Horným prepadom sa po naplnení prvej komory voda dostane na nerezové alebo plastové sito, ktoré je umiestnené v hornej časti druhej komory. Väčšie častice sa zachytia na site a čistá voda plní spodnú časť druhej komory pod sitom, odkiaľ je nasávaná čerpadlom, umiestneným mimo filtra, pripojený cez stenovú priechodku.
    Sito je vo filtri uchytené pod uhlom približne 40 °, takže zachytené nečistoty v kolmo dopadajúcej vode sú postupne prúdom posúvané k spodnej časti sita. Priechodkou v stene môžu potom odchádzať odpadovým potrubím.
    Plavák, ktorý reaguje na úroveň vodnej hladiny pod sitom, jednoduchým mechanizmom priviera alebo otvára prívody do filtra, aby nemohlo dôjsť k zaplateniu sita, či naopak k nedostatku vody pre nasávanie čerpadla.
    Ako sa uvádza v úvode, štrbinové filtre sa vo väčšine prípadov zapájajú gravitačne, to znamená, že sa inštalujú do vymurovanej filtračnej šachty. Takto zapojené, síce nedokonale, ale predsa len nahrádzajú čerpadlovú šachtu. Nedokonale preto, že ich prietok je daný a nejde ho navýšiť.
    Čerpadlovo sa štrbinové filtre zapájajú zriedka, pretože výtokové potrubie je umiestnené tesne nad dnom filtra, a ak by z neho mala voda pokračovať ďalej do biologickej filtrácie, nutne by celý filter musel byť umiestnený vyššie, než je hladina v komorách biofiltra. Tým by sa samozrejme predražil prevádzku silnejšieho čerpadla a tiež zapojenie by bolo zložité a nevzhľadné.

    Medzi výhody štrbinových filtrov patrí - pomerne jednoduchá inštalácia, prevádzka bez elektrického pripojenia, veľmi slušné predčistenie vody 300 micronovým sitom, malé rozmery.

    Nevýhody spočívajú v častej kontrole a odstraňovanie väčších častíc zachytených na site (ich samovoľné splachovanie do odpadového potrubia je nedokonalé alebo nemožné), obmedzenia vyplývajúce z daného prietoku filtrom (napríklad: nie je možné pripojiť ďalšie čerpadlo, či použiť silnejší). Pri gravitačnom zapojení je nutné vystavať šachtu pre inštaláciu filtra.

    U starších typov týchto filtrov bývali vo vode pod sitom umiestnené ešte molitanové kocky, ktoré mali zabezpečovať biologické čistenie. Vzhľadom k malému priestoru pre biomolitan, však toto vylepšenie neprinášalo takmer žiadne výsledky.

    Príklady štrbinových filtrov: Budget 1, Ultra Sieve Low XL

  • Vliesové
    Filtračné zariadenie je umiestnené v jednej komore, prípadná druhá komora slúži na uloženie otáčacieho mechanizmu. Prívod aj odtok vody, spôsob zapojenia aj umiestnenie vliesových filtrov sú rovnaké, ako u filtrov štrbinových. Namiesto nerezového sita voda dopadá na špeciálnu tkaninu - vlies, ktorá sa odvíja z role. Táto tkanina má výborné parametre filtrovanie hrubých častíc - podľa toho, ktorú hustotu zvolíte, je to 5 - 30 mikrónov (mikrometrov).
    Mechanizmus otáčania a posúvanie tkaniny zabezpečuje voda, ktorá po zaplnení komory z dôvodu znepriechodnenia vliesu, pretečie do druhej komory, kde jej prúd otočí rolu a odvinie primeraný kus novej tkaniny. Odvíjanie sa môže u väčších filtrov spúšťať tiež automaticky plavákovými spínačmi.
    Obdobne ako u filtrov štrbinových majú niektoré vliesové filtre v spodnej časti komory umiestnené rôzne materiály pre biologickú filtráciu. Bohužiaľ rovnako zostáva aj ich nedostatočné množstvo a filtračnej schopnosti.
    Vliesové filtre môžu byť cez zimu v chode len v zateplených filtračných šachtách. Mimo tohto umiestnenia je nutné ich na zimu odstaviť.

    Výhodné sú malé rozmery, takmer dokonalé zachytávanie nečistôt, prevádzka bez elektrického pripojenia.

    Hlavnou nevýhodou je spotreba a nevyhnutnosť výmeny filtračných pásov, obmedzenie dané prietokom vody filtrom, faktická nemožnosť čerpadlového zapojenia, vysoké náklady na obstaranie i prevádzku. Pri gravitačnom zapojení je nutné vystavať šachtu pre inštaláciu filtra.


Filtre iba pre biologickú filtráciu vody
- materiály v nich vytvárajú čo najväčšiu plochu pre baktérie - vyžadujú predčistenie vody

  • Bead filtre
    Špeciálna tlaková nádoba tvorí jedinú komoru týchto filtrov. Do vnútorného priestoru je voda vháňaná silným čerpadlom a pomôcť rozptyľovacej ružice prúd vody neustále mieša drobné plastové valčeky s veľkým povrchom. Komoru filtra voda opúšťa pod tlakom rovnakou ružicou. Otvory v rozptyľovacej ružice umožňujú dostatočný prestup pre jednotlivé prúdy vody, ale filtračné materiály nimi neprejdú.
    Baktérie sú usídlené na povrchu veľkého množstva plastových valčekov a vďaka silnému prúdu, ktorý ich drží vo vodnom stĺpci, k ním ľahko prichádza potrava, minerály i kyslík.
    Čistenie Bead filtra zaisťuje viaccestný ventil, ktorý presmeruje prúd vody namiesto späť do jazierka, do odpadu. Media sú väčšinou súčasne premiešavané vzduchom zo silného kompresora.
    Pretože Bead filter tvorí utesnená tlaková nádoba, možno ho umiestniť tak, ako tlakové filtre, aj pod úroveň vody. Zimná prevádzka je možná iba v zateplených šachtách či miestnostiach.

    Najväčšia slabina Bead filtra spočíva práve v jeho schopnosti výborne biologicky čistiť vodu. Skvelých výsledkov dosahuje vďaka stovkám drobných valčekov vo vnútri, lenže predčistiť vodu pritekajúcu do filtra tak dokonale, aby nedochádzalo k zanášaniu a znepriechodneniu filtra, je možné len bubnovým filtrom. Štrbinové filtre ani Vortex nedokážu zachytiť tak jemné nečistoty, zvlášť zo záhradných jazierok. Ihličie, zvyšky listov, rias a rastlín, zrnká piesku sa lepia nielen na filtračný materiál, ale usadzujú sa a zanášajú tiež otvory rozptyľovacích ružíc vo vnútri filtra. Bead filtre pomerne dobre fungujú u vnútorných nádrží pre ryby, prípadne na kúpanie, ale pre biologické filtrovanie vody pre vonkajšie jazierka sa nedajú odporučiť.

    Výhodou Bead filtrov sú malé rozmery, výborný výkon biologického čistenia, voda z nich vyteká pod tlakom, ľahké čistenie filtračných médií, ak prichádza do filtra relatívne čistá voda.

    Nevýhodou je najmä nutnosť naozaj dokonalého predčistenia vody, nevyhnutnosť použitia silného čerpadla a tým aj väčšia spotreba elektrickej energie, veľmi neľahké čistenie médií po ich zanesení, na použitie u väčších jazierkach (viac ako cca 20 m3) k nevýhodám pribúda ešte nemožnosť prekročiť daný prietok vody filtrom a vzhľadom na objem, nízky výkon filtra (maximálny objem Bead filtrov sa pohybuje okolo 1 m3).

  • Skrápané
    Na trhu menej dostupné filtre, mávajú viac na sebe vertikálne umiestnených komôr. Voda je z jazierka tlačená nad najvyššiu komoru, kde je ružica rozptýlená tak, aby tenké pramienky vody pretekali cez filtračné materiály dole do zbernej nádoby a prepadom späť do jazierka. U laicky vyrobených skrápaných filtrov bývajú komory vytvorené najčastejšie z na seba naskladaných PVC prepraviek na zeleninu. Profesionálne zariadenia využívajú plastvové nádrže s perforovaným dnom. Spodná nádrž je vždy sedimentačná s prepadom pre návrat vody.

    Účinnosť biologického filtrovanie týchto filtrov je vysoká, vyššia ako u klasických komorových filtrov s ponorenými médiami. Problémom ale zostáva predčistenie vody. Mechanické nečistoty by zanášalo nielen hornú rozptyľovaciu ružicu s malými otvormi, ale aj samotné, veľmi jemne pórovité filtračné materiály. Znamená to teda, že by voda z jazierka musela prejsť najskôr, napr. Gravitačne umiestneným štrbinovým alebo bubnovým filtrom a až potom by ju čerpadlo tlačilo na skrápaný filter. Mimo predfiltrovania vody prináša nepríjemnosti ešte výškový rozdiel medzi satím a výtlakom čerpadla a vzhľad celého pomerne vysokého filtra.

    Výhody sú teda nasledovné - vysoký výkon biologického čistenia vody, malá plocha filtra, filter nepotrebuje elektrické pripojenie.

    Nevýhodná je nutná výška filtrácia, silnejšie čerpadlo s väčšou spotrebou, vzhľad, ťažko, aj keď menej časté čistenie.

Neštandardné filtre

  • Koreňové alebo štrkové
    Pôvodne sa začali používať pre alternatívne čistenie vody namiesto domových čističiek odpadových vôd. Ich rozšírenie klesá zároveň s väčšími možnosťami výstavby obecných a mestských čističiek.

    Výstavba koreňovej čističky je jednoduchá. Predčistená voda preteká filtračným lôžkom, ktoré tvorí nádrž izolovaná fóliou a vyplnená štrkom (najčastejšie okruhliakmi). Štrk je husto obklopený vysokým druhom tŕstia, ktorý sa pravidelne 1x ročne seká. Voda priteká buď zhora na štrk a nádrž opúšťa na protiľahlej strane spodným výtokom alebo naopak. Cieľom je vždy pritekajúcu vodu rozviesť tak, aby pretekala, pokiaľ možno, celým objemom filtračného poľa. Pre čistenie splaškových vôd z domácnosti, fungujú koreňové čističky pomerne dokonale. Pretože voda z koreňovej čističky väčšinou pokračuje do prírodných tokov, kde sa ďalej riedi, nevadí, že obsahuje v menšej miere aj nedokonale rozložené zvyšková množstvo látok ako je fosfor, dusičnany alebo organické látky.

    Ďaleko horšie je to ale s filtrovaním vody v jazierku, v ktorom sú oproti potoku alebo rieke možnosti riedenia nechcených látok nulové.

    Hlavné dôvody, prečo koreňové čističky fungujú pre jazierko iba krátkodobo alebo vôbec, spočívajú v nutnosti predčistenia vody a nemožnosti čistenia štrkového lôžka. Aj u domových koreňových čističiek musí najprv dôjsť k predčisteniu vody (3 - 4 komorový septik, štrbinový alebo sedimentačný filter). Voda z jazierka by teda musela najprv prejsť štrbinovým alebo bubnovým filtrom a až potom pokračovať do koreňovej čističky. Pri porovnaní nákladov na tieto filtre, je nižšia cena a jednoduchosť vybudovania koreňovej čističky na zváženie. Púšťať vodu z dnovej vpuste a skimmeru alebo z čerpadla v jazierku priamo do štrkového lôžka vedie pochopiteľne k výrazne skrátenej dobe použiteľnosti filtra. Odsávanie vody len z hladiny, kde po väčšinu roka žiadne nečistoty nie sú, vedie k ich hromadeniu na dne jazierka a k následným problémom. Drvivá väčšina všetkých zvyškov a mechanický nečistôt je vždy na dne.

    Obrovským problémom je tiež štrk, ako filtračný materiál. Usadeniny v ňom je nemožné vyčistiť (možná je len jeho úplná výmena). Aké riziká a čo všetko ovplyvňujú organické zvyšky v jazierkovej vode píšeme v článku: Rozklad organickej hmoty v jazierku, baktérie priateľské a rizikové.

    Preceňovaná je aj účinnosť čistenia rastlinami, ktoré sú v štrkovom lôžku zasadené. Využívajú síce k svojmu rastu čpavok, dusičnany a iné látky, ale len vo veľmi nízkej miere a len po určitú časť roka, kedy sú aktívne. Ich prínos je skôr v tom, že korene dodávajú kyslík do spodnej časti štrkového lôžka.

    Prevádzka koreňovej čističky počas zimy nie je možná.

    Medzi výhody patria: nízka obstarávacia cena, jednoduché zbudovanie, filter nepotrebuje elektrické pripojenie.

    Nevýhody prevažujú - potreba veľkého priestoru, nemožnosť čistenia, nie úplne dokonalý rozpad odpadových látok, nutnosť predčisťovať vodu, minimálna ovládateľnosť vodného prostredia jazierka. 



  • Doma vyrobené
    Ako píšeme v úvodnom slove k všetkým kapitolám, my v Česku sme národ skúmavý, zvedavý, radi experimentujeme a vymýšľame vlastné cesty a spôsoby. To nám síce nie je vždy na prospech, ale v oblasti jazierkových filtrácií nachádza veľa domácich majstrov možnosti, ako zrealizovať svoje nápady.

    My sami filtre nevyrábame a odporúčame radšej kúpiť overený, štandardný výrobok, ktorého fungovanie Vám môžeme zaručiť. Avšak, neuškodí, keď Vám aspoň pripomenieme základné pravidlá pri eventuálnom zhotovení, ktoré je potrebné dodržiavať pri amatérskej výstavbe jazierkového filtra:

    1) Tvar filtra - Možno použiť či vyrobiť rôzne odolné nádrže alebo nádoby, ktoré majú štvorcový alebo obdĺžnikový pôdorys. Pre ľahké ale aj lacné prestupovanie z jednej komory do druhej, potrebujete rovné plochy.

    2) Materiál - Trvanlivý, najlepšie aj UV stabilný a hlavne neprepúšťajúci svetlo. Samozrejme vopred sú vylúčené všetky materiály, ktoré ovplyvňujú vodu - meď, zinkovaný plech, hliník, atď. Vhodná je nehrdzavejúca oceľ, laminát, PVC, polypropylén a podobné odolné plasty.

    3) Komory - Čím viac komôr (nádob, nádrží) filter má, tým je účinnejší. Komory musia mať samozrejme rozumnú veľkosť.

    4) Prívod vody do filtra - Aj do prvej komory musí voda vstúpiť zdola. Buď ju tam zavediete pomocou kolena a rúrky, ktorá končí tesne nad dnom, alebo pri filtri s priehradkami umiestnite prvú priehradku cca 10 cm od vonkajšej steny s priechodkou pre vstup vody a ukončíte ju opäť nad dnom.

    5) Odvod vody z filtra - Vždy používajte potrubie väčších priemerov (75, 110 mm), aby voda hladko odtekala a filter sa nepreplňoval.

    6) Odkalovanie komôr - Nepodceňte ľahké vypúšťanie jednotlivých komôr. Času nie je nikdy nazvyš a to platí aj o čistení filtra. Ideálna komora má k odtokovému ventilu vyspádované aj dno, prípadne je ventil umiestnený na dne.

    7) Mriežky na dne filtračných komôr - Asi 8 cm od dna komory je umiestnená odnímateľná mriežka (PVC, nerez). Oddeľuje filtračný materiál od kalu na dne a zaisťuje hladký prítok vody do komory.

    8) Priechod vody filtráciou - Do každej komory priteká voda zospodu a opúšťa ju horným prepadom, aby do nasledujúcej komory vtiekla opäť spodkom. V reze filtrom, teda pretekajúca voda tvorí akúsi vlnovku a ideálne, zospodu nahor prestupuje cez rôzne filtračné materiály. K tomuto tvaru prúdenia ju prinútite buď zdvojenými priehradkami (prvá nie je až na dno, druhá nie je až po hladinu, ale končí tesne pod ňou - tvorí prepad) alebo prepojíte potrubím všetky komory v hornej časti a pri vstupe do jednotlivých komôr osadíte vstupnú rúrku kolenom a kúskom rúrky, ktorý končí nad dnom komory.

    9) Zakrytie filtra - Ľahké, jednoduché odnímateľné veko zamedzí prístupu svetla do filtra.

    10) Čistenie - Opäť myslite na Váš čas. S ľahko a rýchlo čistiteľným filtrom je radosť pracovať - ​​nepodceňovať budúcu údržbu filtra aj jazierka sa oplatí!


Príklady nami doporučených filtrov pre rôzne objemy jazierok s rybami

  • 150 - 300 l - MultiClear Set 5000PondoPress 10000Oase FiltoClear 3000
  • 300 - 1.000 l - MultiClear Set 8000, PondoPress 15000, Oase FiltoClear 6000
  • 000 - 3.000 l – Trojkomorový filter C-8, Oase FiltroClear 16000
  • 000 - 6.000 l – Trojkomorový filter C-12, Oase FiltoClear 20000, Oase FiltoClear 30000,
  • 000 - 8.000 l - Tripond Center Vortex C-20, Tripond 3 komorový + Tripond Vortex 60 cm
  • 000 - 10.000 l - Tripond Center Vortex C-30, Tripond 4 komorový + Tripond Vortex 60 cm
  • 000 - 15.000 l - Tripond Center Vortex C-30, Tripond 5 komorový + Tripond Vortex 60 cm
  • 000 - 25.000 l - Tripond Center Vortex C-50
  • 000 - 40.000 l - Tripond Center Vortex C-80, Tripond Jumbo dvojkomorový + Tripond Vortex 120 cm
  • 000 - 50.000 l- Tripond Center Vortex C-115,Tripond Jumbo trojkomorový + Tripond Vortex 120 cm
  • 000 - 100.000 l- 2x Tripond Center Vortex C-115, 2x Tripond Jumbo trojkomorový + Tripond Vortex 120 cm
  • 000 l  a větší - viac komorových filtrov řady Tripond Center Vortex, prípadne individuálne na mieru zhotovené veľké filtre


Dátum poslednej revízie a doplnenie:

21.08.2021