Karas zlatý - Carassius auratus

Známe aj ako zlaté rybky, ktoré sú vďaka svojim krásnym žiarivým farbám a nenáročnej údržbe azda najčastejšie chovanými rybami v záhradnom jazierku.
Na úspešný chov zlatých rybiek je dôležité mať jazierko s minimálnou hĺbkou 60 cm, aby mali ryby dostatok priestoru na úkryt pred predátormi. Zlaté karasy sú tolerantné voči nízkym teplotám a dokážu prežiť aj v zamrznutom jazierku, pokiaľ je na hladine nezamrznutý otvor. Ak je rybník plytší, je potrebné ich zazimovať mimo rybníka, napr. vo veľkom akváriu alebo nádrži v dome.
Celkovo je chov zlatých rybiek v záhradnom jazierku skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú nenáročné a estetické ryby. Vďaka minimálnym nárokom na starostlivosť a schopnosti prispôsobiť sa rôznym podmienkam sú zlaté rybky ideálnymi obyvateľmi aj tých najmenších záhradných jazierok.
Správanie
Pokojná ryba, pohybujúca sa väčšinou v hornej časti vodného stĺpca.
Aktivita
Aktívne počas dňa.
Potrava
V prírode sú pleskáče všežravé, živia sa časťami rastlín aj menšími živočíchmi. V rybníku je nenáročný na potravu - konzumuje všetky bežné druhy granulovanej potravy pre kapry.
Ohrozený loveckou mačkou
Mačky často lovia ryby, najmä v malých rybníkoch, a môžu postupne zobrať všetky ryby.
Nákup a chov
Jednoduchá preprava a vysádzanie. Najväčším problémom pri chove týchto odolných rýb je ich ľahké rozmnožovanie, pretože rodičia rýb nie sú schopní sami zlikvidovať väčšinu svojich ročných potomkov, ako je to v prípade výnimiek, ako sú napríklad koi. Z týchto dôvodov sú karasy vhodné len do najmenších rybníkov (max. 3 m3). Nechcené potomstvo často nesprávne končí v prírodných rybníkoch, z ktorých postupne vytláča pôvodnú formu karasa obyčajného ako inváznu rybu.
Zaujímavosť
Farebné mutácie pleskáča zlatého (Carassius auratus) boli vyšľachtené z varianty pleskáča strieborného (Carassius gibelio). Mnohé farebné typy boli vyšľachtené pre záhradné jazierka. Karasy môžu byť sýtočervené, zlaté, biele alebo citrónovo žlté. Variant Shubunkin má farby od modrej cez červenú, čiernu a bielu.
Maximálna dĺžka, hmotnosť a dĺžka života, ktorá bola kedy zaznamenaná - 40 cm, 2 kg, 10 rokov.









Ďalšie články pre vás

Veslonos americký (Polyodon spathula)
Aktívnaryba s veľmi ladným pohybom, ktorá sa pohybuje v strednej a hornej časti vodného stĺpca. Je veľmi citlivá na poranenia rostrumu (veslo pred hlavou). Pre úspešný chov je dôležitá plocha rybníka (30m2 alebo viac). Pri náhlom vyrušení má pomerne silný únikový reflex, preto sa pri chove snažíme týmto situáciám vyhnúť.

Chov jeseterov v rybníku
Jeseter je aktívna ryba, pomerne náročná na priestor, preto na jeho chov neodporúčame jazierko menšie ako 10m3, aj najmenší druh jesetera malého dorastá do 80 cm. Príležitostne je možné vidieť jesetery v rybníkoch s menším objemom. Takýto chov nielenže uľahčuje lov týchto krásnych rýb predátormi (mačkami), ale treba brať do úvahy aj etiku takéhoto chovu (každé zviera potrebuje svoj priestor - welfare).

Vyza veľka - (Huso huso)
Je to najväčší jeseter, ktorého môžeme chovať v rybníku. Táto prehistoricky vyzerajúca ryba je neustále v pohybe, a to aj v zime. Rastie veľmi rýchlo, a preto je vhodná len do veľkých rybníkov.