Môže v zimnom období bežať v jazierku čerpadlo, prípadne celá filtrácia? Ako je to vlastne so 4 °C teplotou vody pri dne jazierka

Teplota vody ovplyvňuje hlavne jazierka, v ktorých sú chované ryby. Niektorým druhom robí problémy vyššia teplota počas letných mesiacov (jeseterovité, prípadne lososovité ryby). Všetkým rybám potom nesvedčia zimné teplotné podmienky záhradných jazierok. Možno si ale poviete - prečo? Veď v prírode ryby tiež bez úhony prečkávajú zimu v rybníkoch, priehradách a jazerách ... Áno, to je pravda. Zásadný rozdiel z hľadiska teploty vody medzi napr. priehradou a jazierkom na záhrade je však v objeme a hĺbke.

Pre vlastnosti vody pri rôznych teplotách platí tzv. teplotná anomália vody. Prejavuje sa tým, že voda o teplote 4 °C má najväčšiu hustotu, a teda aj váhu. Táto vlastnosť vody spôsobuje teplotné rozvrstvenie (stratifikáciu) vo vodnom stĺpci, v ktorom sa počas zimy na dne zhromažďujú najťažšie vrstvy vody, ktorých teplota je alebo sa blíži hodnote 4 °C. Vrstvy s vodou teplejšou, ako 4 °C sú ľahšie a nachádzajú sa počas teplých mesiacov pri hladine. Počas zimných mesiacov je naopak hladina vystavená studenému vzduchu a ten spôsobuje postupné ochladzovanie vrstiev teplejšej vody smerom k najťažšej vrstve 4 °C vody. U dostatočne hlbokých nádrží zostane najhustejšia 4 °C voda na dne po celú zimu, u nádrží s malou hĺbkou sa najspodnejšie vrstvy vody postupne ochladzujú a teplota vody sa tu dostáva pod 4 °C. S jarným ohrievaním hladiny vody sa zvyšuje hustota tejto hornej vrstvy, ktorá postupne klesá dole a vytláča od dna vrstvy vody uložené tam počas zimy. Tento pohyb spôsobuje premiešavanie vody v prírodných nádržiach nielen počas jari, ale aj opačným spôsobom pri jesennom ochladzovaní.

Teplotnú anomáliu vody využívajú mimo iných vodných organizmov tiež ryby. So znižujúcou sa teplotou sa sťahujú od hladiny do väčších hĺbok, kde sa snažia prečkať zimu v teplejšej 4° vode. Tu sa dostávame k rozdielu medzi hlbokými a objemnými prírodnými nádržami a jazierkami. Veľký objem a prípadne aj hĺbka umožní zachovanie 4° vrstvy vody na dne po celú zimu alebo aspoň po jej veľkú časť. Zmeny teploty v priehradách a rybníkoch prebiehajú pomaly.

Väčšina záhradných jazierok má objem veľmi malý a priemerná hĺbka sa pohybuje okolo 1,5 m. K ochladeniu vody u nich dochádza rýchlo a pomerne rýchlo tiež klesá teplota spodnej vody. Ryby (predovšetkým KOI, pretože jeseterovité ryby sú k chladnejšej vode viac tolerantné), sú našťastie schopné prežiť krátkodobo aj vo vode s nižšou teplotou, ako 4 °C, avšak toto obdobie by malo byť čo najkratšie, pretože rybí organizmus vyčerpáva, a tým sa znižuje aj jeho prirodzená obranyschopnosť.

Aktívnejší chovatelia KOI a ostatných druhov rýb si už iste všimli, že ak v zime merajú teplotu vody v jazierku pod hladinou a na dne, je rozdiel veľmi malý, alebo vďaka teplomeru s malým rozlíšením žiadny. Spôsobuje to práve vyššie popísaný malý objem a hĺbka jazierok, v ktorých sa voda s postupujúcim ochladzovaním vzduchu prechladzuje natoľko, že sa zníži aj teplota najhustejšej a najteplejšej vody pri dne, ktorá by inak mala zostať na 4 °C. V závislosti od priebehu zimy táto teplota v priemere kolíše okolo 1 °C.

Nedostatočný objem a hĺbka sú teda príčinou toho, že voda na dne záhradných jazierok nedosahuje všeobecne udávané 4 °C. Teraz vás najskôr napadne, - dobre, ale keď nechám pustenú filtráciu počas zimy, keď cirkuluje vodu čerpadlom s cieľom vytvoriť nezamŕzajúcu časť hladiny, alebo keď na to isté použijem kompresor a akýmkoľvek spôsobom vytvorím prúdenie a premiešavanie vody v jazierku - neprechladí sa tým voda ešte viac? Odpoveď znie, áno chladne.

Mimo ochladenia vody, spôsobeným malým objemom a hĺbkou, teplotu zníži ešte aj prúdenie vody. Čerpadlo alebo kompresor však na jednej strane zhorší rybám podmienky pre prečkanie zimy a spôsobí mierne zníženie teploty vody, na druhej strane má však aj pozitívne efekty.


Kladné vplyvy prúdenia vody v záhradnom jazierku počas zimy

1) Prúdenie prináša kyslík aj živiny do všetkých častí jazierka, čo umožňuje prežitie čo najväčšieho počtu baktérií Nitrosomonas, ktoré sú nutné pre prvý stupeň biologického čistenia vody. Tieto baktérie, rovnako ako všetky ostatné, síce pri poklese vody pod 5 °C prestávajú „fungovať“ (nepremieňajú čpavok na dusitany), ale prúdenie im umožní zostať v režime „stand by - pripravenosti“ pre rýchly jarný rozbeh. Baktérie tak neuhynú, hoci nefiltrujú vodu.

2) Prúdenie vody tiež podstatne zvyšuje odvetrávanie plynu z vody a umožňuje škodlivým látkam opúšťať vodu.

3) Pohyb vody bráni vznikaniu vrstiev organického materiálu, ktorého rozklad významne zhoršuje podmienky pre zimovanie rýb v jazierku.

4) U jazierok, kde podmienky umožňujú prevádzku filtrácie aj počas zimy, dochádza nielen k odstraňovaniu hrubých nečistôt, ale prúdenie vody filtrom opäť umožňuje udržať filtračné baktérie v stave „stand by“.

Baktérie využívané pre druhý stupeň filtrovania vody (premenu dusitanov na dusičnany) majú bohužiaľ veľmi malú schopnosť zostať v jazierku aj cez obdobie s nízkou teplotou vody. Pri poklese pod 5 °C z vodného prostredia postupne miznú a dostávajú sa do neho až s jarným nárastom teplôt, a až potom, až im nitrifikačné baktérie vytvoria dostatok potravy - dusitanov. Vo vode sa objavia samy, alebo pridávaním štartovacích baktérií.

Všeobecne možno teda povedať, že filtrovanie alebo prúdenie vody v jazierku počas zimy prináša ďaleko viac výhod, ako nevýhod. Nepríjemné ochladzovanie vody je vyvážené jednoznačne kladným vplyvom na biologickú časť fungovania jazierok. Pretože ale vieme, aké rozmanité podmienky ponúka každé jazierko a ako sa od seba aj veľmi málo vzdialené jazierka môžu líšiť (kvalita filtrácie, počet a druhy rýb, atď.) odporúčame ako vždy starostlivé porovnávanie a prispôsobovanie našich všeobecných skúseností podmienkam priamo vo vašom záhradnom jazierku .

Datum poslední revize a doplnění:

12.11.2021